Бајден: Благодарејќи на Трамп, Северна Кореја има поопасни ракети

Од:

Претседателскиот кандидат на Демократската партија и поранешен потпретседател на САД, Џо Бајден го обвини својот ривал, актуелниот шеф на државата Доналд Трамп, дека е одговорен што денес Северна Кореја располага со поголем број и поопасно ракетно вооружување.

Бајден го обвини Трамп дека ги „прегрнал диктаторите“, како што е севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и истовремено ги запоставил односите со традиционалните американски сојузници.

– Ги прегрна сите диктатори кои му се во видокруг и им стави прст во око на сите наши пријатели, оцени Бајден.

Би можело да ве интересира

Бајден: Сè уште не сум разговарал со Трамп

Ана Ололовска

Бајден ќе почне да добива доверливи информации

Ана Ололовска

Бајден: САД ќе го предводат светот, нема да се повлекуваат од него

Ана Ололовска

ВИДЕО: Бајден официјално ги претстави првите луѓе на новата администрација

Жарко Настоски

Адвокат со кубанско потекло назначен за шеф за внатрешна безбедност на САД

Ана Ололовска

Бајден ќе ја назначи Џенет Јелен за министер за финансии на САД

Ана Ололовска