Бајден: Американците ќе реагираат ако Трамп ги изгуби изборите и одбива да се повлече

Од:

Демократскиот кандидат за претседател на САД, Џо Бајден изјави денеска дека Американците нема да молчат доколку актуелниот шеф на државата Доналд Трамп изгуби на изборите и одбива да се повлече.

Тој тоа го изјави за време на миитнг од кампањата во Охајо, еден ден откако Трамп во првата дебата меѓу двајцата кандидати, повторно одби да каже дали ќе ги прифати резултатите од ноемвриските избори.

Бајден истакна дека „претседателот ќе се повлече“, додавајќи дека американскиот народ нема да го толерира спротивното.

– Американските граѓани ќе одлучат кој ќе биде следниот претседател. Точка, заклучи Бајден.

Би можело да ве интересира

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Ана Ололовска

Фаучи: Нема причина да се верува оти вакцината може да им наштети на оние кои веќе имале Ковид-19

Ана Ололовска

Во следните три недели во САД од Ковид-19 може да умрат 60.000 лица, предупредува ЦДЦ

Ана Ололовска

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

Ана Ололовска

Трамп: Бајден ќе влезе во Белата куќа само ако докаже дека законски ги добил гласовите

Жарко Настоски

Полјански: САД се обидуваат да бидат светски полицаец, што е загрижувачко

Ана Ололовска