Бајден: Американците да примат трета доза од вакцината против Ковид-19

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден апелираше до Американците да примат трета доза од вакцината против Ковид-19 и да го поддржат неговиот план за контрола на новиот сој Омикрон, преку поголема достапност на вакцини, но без драстични ограничувања во секојдневниот живот.

dobivaj vesti na viber

Бајден бара приватните осигурителни компании да ги покријат сите трошоци за домашни тестови на коронавирус и да ги заострат условите за тестирање на сите луѓе кои доаѓаат во САД, без разлика дали се вакцинирани.

Додека некои земји во светот ги затвораат границите или повторно воведуваат карантин, Бајден истакна дека засега нема да воведе дополнителни мерки освен препораката Американците да носат маски во затворени простории, на јавни места.

– Експертите сметаат дека бројот на случаи на коронавирус ќе продолжи да се зголемува во наредните недели оваа зима, поради што мора да бидеме подготвени, изјави американскиот претседател за време на посетата на Националниот институт за здравство во Вашингтон.

Тој рече дека неговата нова стратегија „не вклучува затворања и карантини“ и дека се надева на поддршка.

– Објавувам одлучен план во борбата против Ковид-19 и мислам дека треба сите да не обедини, додаде Бајден.

Спроведувањето на указот на Бајден за задолжителна вакцинација во поголемите компании е блокирано пред судовите во некои американски сојузни држави, поради што претседателот ги повика компаниите да наложат имунизација на своите работници, за да можат да останат отворени без ширење на инфекцијата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Поради заразено шестгодишно дете Кинезите ја затворија „Икеа“ заедно со купувачите

А1он

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

ФБИ: Безбедносните агенции на САД се соочуваат со закани по претресот на домот на Трамп во Флорида

Ана Ололовска

Директорот на Фајзер позитивен на коронавирус

Ана Ололовска

Британците први ја одобрија вакцината против корона за оригиналната и омикронската варијанта

А1он

Порака од Русија за САД: Ако уште не сфатиле, ќе сфатат, има преведено на англиски