Бахмут пред паѓање, Украина размислува да ја повлече војската

Од:

Руските војници го опкружуваат Бахмут, поради што украинските сили размислуваат за повлекување, изјави советник на украинскиот претседател.

Александар Родњански за Си-Ен-Ен изјави дека Русите се обидуваат да ја изведат операцијата со помош на платеничката група Вагнер. Според него, украинските војници ќе бидат принудени да се повлечат или на „стратешко предавство“ доколку се процени дека цената да се задржи Бахмут е превисока.

Ќе ги одмериме сите опции, рече Родњански, додавајќи дека Украина нема да го жртвува целиот свој народ „за ништо“.

Сепак, тој нагласи дека војската и нејзините команданти треба да донесат одлука каков чекор ќе биде преземен.

Деновиве жестоко се води битката во Бахмут и околу овој град. Двете страни се напаѓаат со сите можни средства, според извештаите во вестите.

Не се знае ниту кој претрпел поголеми загуби ниту клкави се. Единствено што е нагласено е дека е стратешки важна битка која Русија би можела да ја искористи како „пресвртница“.

Би можело да ве интересира

Путин: Русија сигурно ќе победи во војната во Украина

(ВИДЕО) Нов напад на рускиот град Белгород, дрон падна на улица

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Руски пратеник: Ајде да ја уништиме Британија, тогаш ќе разговараат со нас

Катерина Павлова-Николовска

Москва: Спречен е обид на Киев да изврши терористички напад врз цивилно население, убиени се 30 терористи

Горан Наумовски

По денешните напади во Украинка се огласија легијата „Слобода на Русија“ и рускиот Волонтерски корпус

Горан Наумовски

Политичар на руска телевизија повика на соборување на Путин и подобрување на односите со ЕУ

Горан Наумовски