Бабиш: Мигрантите треба да се запрат и да се вратат во матичните земји

Од:

Мигрантите кои влегуваат во Европска Унија треба да се запрат и да се вратат во нивните матични земји, изјави денеска премиерот на Чешка, Андреј Бабиш во Брисел пред преговорите за новиот миграциски план на ЕУ, што се планирани за следната недела.

Состанокот на шефовите на влади во ЕУ, на кој ќе се разговара за новиот план за миграција, за Белорусија и за кризата со Ковид-19 одложен е за 1 ооктомври , бидејќи претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел е во карантин.

Мораме да го смениме системот на грантови и системот на квоти, тоа за нас е неприфатливо. Затоа треба да продолжиме да преговараме… стратегијата би требало да изгледа вака – луѓето кои доаѓаат треба да бидат запрени и да бидат испратени назад во нивните земји, каде ќе им биде пружена помош, посочи Бабиш.

Би можело да ве интересира

„Шпигел“: Фронтекс вмешан во незаконско враќање мигранти во Егејот

А1он

ЕУ одговори на барањето на Чешка, испрати 150 респиратори

А1он

Триста воени медицински лица од НАТО и ЕУ ќе ѝ помагаат на Чешка во борбата против Ковид-19

Жарко Настоски

14.968 новозаразени со коронавирус во Чешка, најмногу за едно деноноќие

Ана Ололовска

Чешка воведува построги мерки и полициски час по скокот на бројот на новозаразени

Жарко Настоски

Чешкиот министер за внатрешни работи позитивен на коронавирусот

Ана Ололовска