Азербејџански офицери и сто Ерменци убиени на граница

Од:

Азербејџански генерал и полковник загинаа во судирите на границата меѓу Азербејџан и Ерменија, а од ерменска страна загинаа околу 100 војници, информира заменик министерот за одбрана на Азербејџан, Керим Велиев.

Велиев рече дека за време на дводневните борби, азербејџанската армија „елиминирала до 100 непријателски војници“, како и голема количина тешко оружје и моторни возила.

Тој додаде дека се уништени и голем број „важни објекти“.

Конфликтот меѓу двете земји, кој трае од 1988 година поради спорот околу Нагорно-Карабах, ескалираше во неделата, кога азербејџанското Министерство за одбрана објави дека ерменската страна гранатирала позиции на земјата на границата.

Би можело да ве интересира

Баку: Ослободивме неколку стратешки точки во Нагорно-Карабах

А1он

Ерменија во денешните судири во Нагорно-Карабах уништила 10 тенкови, 4 хелкиптери и 15 беспилотни летала на Азербејџан

А1он

Акар: Ерменија веднаш да ги прекине провокациите кон Азербејџан, Анкара го поддржува Баку

А1он

Папата апелира за мир во регионот на Кавказ, по денешните судири во Нагорно Карабах

А1он

Москва за ситуацијата во Нагорно Карабах: Веднаш да прекине огнот

А1он

ВИДЕО: Срушени хеликоптери и цивилни жртви од двете страни, Ерменија воведе воена состојба

А1он