Австрискиот претседател ги разреши сите министри од ФПО освен еден

Од:

Претседателот на Австрија Александер Ван дер Белен ги разреши сите министри од редовите на Слободарската партија (ФПО) освен шефицата на дипломатијата Карин Кнајсел.

Министерката за надворешни работи влезе во Владата на предлог на ФПО, но како натпартиска личност.

Австрискиот претседател рече дека поединечно ќе ги разгледа сите предлози за пополнување на испразнетите министерски места, до што дојде по распаѓањето на владината коалиција, составена од Австриската народна партија на канцеларот Себастијан Курц и ФПО по скандалот со објавената снимка.

ФПО изминатиов викенд остана без лидерот и потпретседателот, Хајнц Кристијан Штрахе и Јохан Гуденус, откако се појавија видео снимки од 2017 година на кои се гледа како на една наводна внука на руски милијардер наводно ѝ нудат државни зделки за финансиска поддршка на нивната партија. Курц вчера го разреши министерот за внатрешни работи Херберт Кикл, со што целосно ја прекина соработката на ФПО.

Би можело да ве интересира

Австрискиот парламент го отфрли трговскиот договор на ЕУ со Јужна Америка

А1он

Австрија: Војската не е во состојба да ги заштити граѓаните

Ана Ололовска

Партија Неос: Курц да престане да „пали“ низ Балканот

Ана Ололовска

Австрија: Моментално ниту една коалиција не е реална без ОВП

Ана Ололовска

Анкета: Аферата „Ибица“ нема да влијае на рејтингот на партиите

Ана Ололовска

Олимпискиот бегалец обвинет за сексуално злоставување конечно уапсен