Австриски министер: Пакетот санкции против Русија готов деновиве

Од:

Надворешните министри на Австрија и Естонија во Брисел дадоа изјави околу шестиот пакет санкции на Европската Унија против Русија, што следува. Австрискиот министер Александер Шаленберг е уверен дека пакетот ќе биде „завршен следните денови“, јави Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Според Шаленберг, пакетот санкции поради руската инвазија на Украина, ќе биде „многу суштински“, но сè уште има „извесна потреба за дискусија“. Како што додаде министерот, целокупниот руски воен комплекс ќе биде цел на санкциите што следуваат.

Естонската министерка за надворешни работи Ева – Марија Лиметс се надева дека членките на ЕУ „ќе постигнат напредок и овој пакет ќе биде усвоен и нафтата ќе биде вклучена во него“.

Таа додаде оти ЕУ „мора да продолжи да ја поддржува Украина, мораме да продолжиме да ѝ даваме хуманитарна помош, одбранбена воена помош исто така, но и да разговараме со Украинците како можеме да ги поддржиме да ја реконструираат нивната земја“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руски милијардер пронајден мртов во базен со прострелна рана во главата

Скен : Ќе ѕвечат нуклеарки во Европа – ни тропа ли трета светска војна на врата?

Анита Петровска Рајковиќ

Франција стана најголем купувач на руски природен гас: Која е причината?

Путин: Ќе ја забрзаме интеграцијата на Русија со Белорусија поради притисокот од Запад

Предраг Петровиќ

Кадиров најави дека руската армија е пред градот Новодружеск

Руската амбасадорка во Бугарија ќе предложи затворање на амбасадата во Софија

Катерина Павлова-Николовска