Австрија сака да ја купи руската вакцина, Курц се слушнал со Путин

Од:

Рускиот претседател Владимир Путин и австрискиот канцелар Себастијан Курц телефонски разговараа за борбата против пандемијата, вклучително и можното доставување на руската вакцина „Спутник V“ во Австрија и нејзино заедничко производство, соопшти прес-службата на Кремљ.

„Детално беа разгледани прашањата за спречување на ширењето на коронавирусот, вклучително и можноста за достава на руската вакцина Спутник V во Австрија, како и за заедничко производство“, се вели во соопштението.

Се додава дека се договорени натамошни „блиски контакти меѓу соодветните специјализирани агенции на двете земји“.

Како што пренесува агенцијата ТАСС, разговорот е инициран од австриска страна.

Русија е прва земја во светот што регистрираше вакцина против коронавирус на 11 август 2020 година.

Би можело да ве интересира

Чешка сака да ги купи вакцините „АстраЗенека“ што останаа неискористени во Данска

Жарко Настоски

Вакцината на Џонсон и Џонсон во Франција ќе се дава само за лица над 55 години

Жарко Настоски

ВИДЕО: Почна производството на вакцината „Спутник V“ во Србија

Жарко Настоски

СМС пораки ќе добиваат сите што ќе се пријават за вакцина на vakcinacija.mk, се надградува системот

Маја Илиевска-Пачемска

ЕК: Криминалци во ЕУ нудат 1,1 милијарди дози вакцини на црниот пазар

Ана Ололовска

Данска перманентно ја прекинува употребата на вакцината на Астра Зенека

Ана Ололовска