Австрија размислува повторно да воведе контроли на границата

Од:

Австрија размислува повторно да воведе контрола на границата со цел спречување на ширењето на коронавирусот, јави дописникот на МИА.

Ова го најави министерот за надворешни работи Александер Шаленберг, а според него тоа би се направило само доколку продолжи да се зголемува бројот на новозаразени со вирусот.

– Тоа што воспоставивме „зелен појас“ со цел граѓаните непречено да ја минуваат границата не значи дека не ја следиме ситуацијата. Доколку се покаже дека има потреба, секако повторно ќе воведеме контролни мерки, изјави Шаленберг за Австриската информативна агенција (АПА).

Инаку, Австрија веќе ги отвори своите граници за 31 европска држава.

Би можело да ве интересира

По рекордниот број новозаразени, Полска враќа дел од учениците на онлајн настава

Ана Ололовска

Финска порано од планираното ќе почне со олабавување на рестрикциите воведени поради Ковид

Ана Ололовска

Шефот на болничкиот систем во Париз предизвика дебата со изјава за правото на бесплатно лекување на невакцинирани

Ана Ололовска

Канада/Ковид-19: Трудо во изолација по контакт со заразено лице; протести на камионџии против задолжителна вакцинација

Ана Ололовска

СЗО: Над 360 милиони потврдени случаи на заразени со Ковид-19 во светот

Ана Ололовска

Грција ги олабавува мерките воведени за угостителските објекти

А1он