Австрија протера четворица руски дипломати поради кршење на меѓународни договори

Од:

Австрија протерува четворица руски дипломати поради наводно однесување кое не е во согласност со меѓународните договори, соопшти денеска австриското Министерство за надворешни работи.

Двајца од четворицата дипломати беа прогласени за персона нон грата и им било наредено да ја напуштат државата до 8 февруари.

Тие работеле во руската амбасада во Австрија, додека другите двајца работеле во руската мисија во Обединетите нации во Виена, соопшти австриското МНР.

Постапувањето на начин кој не е во согласност со меѓународните договори е причина што често се наведува во случаите на шпионажа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Трагедија во Австрија: Количка со две бебиња падна по стрмна падина, едно дете загина

Горан Наумовски

ВИДЕО: Тројца загинати во пожар во болница кај Виена

Ана Ололовска

„Хајл Хитлер“ на разглас – шокирани патници во австриски воз

Дипломатски синдикат: Османи да се справи со малверзациите и кај другите амбасадори за кои има сознанија

Орце Костов

Група германски дипломати денеска ја напуштија Русија

Грозоморно убиство во Виена: 10 мажи ја опколиле жртвата, со мачета му ги сечеле нозете и рацете и побегнале