Австрија подготвена за домаќин на евентуална средба Бајден-Путин

Од:

Австрија е подготвена да биде домаќин на разговори на високо ниво, соопшти Министерството за надворешни работи на земјата.

„Ако Русија и САД одлучат да одржат претседателски самит, тоа е за пофалба. Се разбира, Австрија е секогаш достапна за какви било преговори на високо ниво”, соопшти Министерството за надворешни работи во Виена.

Во исто време, австриското МНР истакна дека местото и времето на самитот зависи од двете вклучени страни. На 12 април рускиот претседател Владимир Путин и американскиот претседател Џо Бајден остварија телефонски разговор кога разговараа за бројни регионални и глобални прашања, вклучувајќи ја и желбата на страните да продолжат со дијалогот за стратешка стабилност.

За време на разговорите, Бајден му понуди на својот руски колега да се одржи состанок во неутрална држава. Белата куќа соопшти дека самитот може да се одржи ова лето.

Би можело да ве интересира

Австриец ќе оди во затвор, намерно ѝ кашлал во лице на бившата жена и ја заразил со корона

Жарко Настоски

Путин и Ердоган разговараа за израелско-палестинскиот конфликт

Трамп го обвини Бајден за ескалацијата на насилството меѓу Израел и Хамас

Бајден се обидува да спречи недостиг на гориво по хакерскиот напад врз „Colonial Pipeline“

Ана Ололовска

Бајден на самит со земјите-членки на НАТО од Источна Европа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Путин се пофали дека развил антитела откако ја прими вакцината

Жарко Настоски