Австрија набавува милион дози од вакцината Спутник V

Од:

Австрија ги заврши преговорите за купување на руската вакцина против коронавирусот Спутник V и ќе набави милион дози, што ќе помогне за забрзување на процесот на имунизација, изјави австрискиот канцелар Себастијан Курц.

Тој за набавката на Спутник V разговараше на 26 февруари со рускиот претседател Владимир Путин, а кон крајот на март започнаа преговорите со производителот.

Засега не е познато дали Австрија ќе чека официјално одобрување на руската вакцина од страна на Европската агенција за лекови (ЕМА), а минатата недела од кабинетот на канцеларот е соопштено дека во следниот период ќе биде одлучено на кој начин Спутник V ќе биде лиценцирана.

Унгарија и Словачка засега се единствените членки на ЕУ кои ја набавиле руската вакцина, но во Словачка не се користи бидејќи се уште не е одобрена од националната Агенција за лекови.

Би можело да ве интересира

Непал тврди дека има контрола врз епидемијата, но очигледно е дека нема

Жарко Настоски

Белград ќе организира концерт-експеримент, за да се разјасни како се шири вирусот

Жарко Настоски

Берлускони повторно хоспитализиран

Ана Ололовска

СЗО: Последица од пандемијата може да биде зголемена телесна тежина кај децата

Ана Ололовска

Индија: Рекорден седумдневен просек на новозаразени

Ана Ололовска

Студија: Кај нехоспитализираните ризикот е помал од долгорочни последици од Ковид-19

Ана Ололовска