Австрија купува 18 италијански хеликоптери

Од:

Австриското Министерство за одбрана донесе одлука да набави 18 хеликоптери од Италија за потребите на армијата, пренесуваат локалните медиуми.

Станува збор за хеликоптерите „ AW169M“, што ќе ги заменат застарените авиони во австриската армија „Алует III“.

Италијанскиот производител успеа да се наметне против двата поевтини модели „Бел“ од САД и „Ербас“ од Германија.

Станува збор за повеќенаменски хеликоптери, кои Австрија ќе ја чинат 300 милиони евра.

Првите хеликоптери ќе бидат испорачани во Австрија во средината на 2022 година.

Би можело да ве интересира

Речиси 25.000 новозаразени во Италија, починале 205 лица

Жарко Настоски

Визирите забранети во Австрија, не се доволни за заштита од коронавирусот

Жарко Настоски

Во Италија повторно црн рекорд, скоро 22.000 новозаразени во еден ден

Жарко Настоски

Италија, Шпанија и Полска поддржани со 17 милијарди евра од ЕУ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Демонстранти во Италија се судрија со полицијата на протест против ковид мерките

Ана Ололовска

Во Реџина 21 фудбалер заразен со коронавирус

Жарко Настоски