Австрија гo симна израелското знаме од Владата, по бројните реакции и клетвата од Ердоган

Од:

Израелските знамиња кои изминатите денови беа поставени на зградите на австриската Влада и на Министерството за надворешни работи, денеска се симнати без објаснување.

Бројни невладини организации, здруженија, интелектуалци и политичари изразија незадоволство од потегот на властите, кои со знамињата сакаа да ја искажат својата поддршка за Израел во актуелните судири со милитантите од Хамас. Според критичарите, истакнувањето на знамињата е кршење на начелото на неутралност и непотребно заземање страна во конфликтот.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган вчера остро ја нападна официјална Виена за поддршката за Израел, кој Ердоган го нарекува „терористичка држава“.

– Ја проколнувам државата Австрија, која сака муслиманите да ја платат цената затоа што Австрија изврши геноцид врз Евреите, изјави вчера турскиот лидер.

Австрија денеска го повика турскиот амбасадор во Виена на разговор во врска со нападите на Ердоган.

Би можело да ве интересира

Абас: Израел има една година да се повлече од окупираните територии

Ердоган: Сегашната насока во односите со САД не ветува

А1он

Израел воведува неплатено отсуство за наставниците без сертификат за вакцинација и негативен тест на Ковид-19

А1он

Уапсени последните двајца палестински бегалци од израелскиот затвор Гилбоа

Ана Ололовска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Курц: Пандеммијата помина, освен за невакцинираните

Ана Ололовска