Австриец ќе оди во затвор, намерно ѝ кашлал во лице на бившата жена и ја заразил со корона

Од:

Суд во австрискиот град Линц осуди 63-годишен маж на казна затвор од девет месеци, откако било докажано дека обвинетиот намерно ѝ кашлал во лице на поранешната сопруга и ја заразил со коронавирусот.

Намерното дишење, кашлање или плукање кон други луѓе минатата година беше прогласено за еднакво на тежок физички напад во повеќето европски држави.

Обвинетиот во Линц е осуден за обид за нанесување тешки телесни повреди за намерното пренесување на болеста, кое се случило во ноември лани. Тој и бившата сопруга тогаш уште живееле заедно во истиот дом, пред нивниот развод да биде завршен оваа година, пишуваат локалните медиуми.

Би можело да ве интересира

Киракиду: Се наоѓаме во кревка фаза од пандемијата

Ана Ололовска

Ревакцинација со друга вакцина за Грците под 60 години со здравствени проблеми што примиле прва доза Астра Зенека

Ана Ололовска

Дутерте се заканува со затворска казна за оние кои нема да се вакцинираат против Ковид-19

Ана Ололовска

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот регистриран во 92 држави

Ана Ололовска

Во Италија од идната недела се укинува носењето заштитни маски на отворено

Ана Ололовска

При влез во Данска, за македонските државјани веќе нема карантин и двојно тестирање

Жарко Настоски