Австралискиот премиер ќе присуствува на самитот на НАТО

Од:

Австралискиот премиер Ентони Албанезе изјави денеска дека ќе присуствува на „важниот“ самит на НАТО во Мадрид на крајот на месецот, во време кога алијансата предводена од САД се стреми дополнително да ги зајакне врските по руската војна во Украина.

dobivaj vesti na viber

Австралија, земја која не е членка на НАТО, која придонесува за западната поддршка за Украина, испорачува помош и одбранбена опрема и забранува извоз на алуминиумски и алуминиумски руди, вклучително и боксит, во Русија.

„Одам во НАТО како прашање на приоритет… да го поддржам народот на Украина кој се соочува со ова насилно незаконско однесување на Русија“, рече Албанезе.

На самитот на 29 и 30 јуни во Мадрид, лидерите на НАТО ќе разговараат за долгорочна реформа на алијансата, иако остануваат разликите околу бројот и локацијата на војниците. По руската инвазија на Украина на 24 февруари, која Москва ја нарекува „специјална воена операција“, НАТО го зголеми своето присуство на Балтикот.

Албанезе, кој е на власт помалку од еден месец, одби да ги потврди информациите дека добил покана од украинскиот претседател Володимир Зеленски да го посети Киев.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лавров: НАТО отиде предалеку

Катерина Павлова-Николовска

Пахор: НАТО мора да ја остави вратата отворена за Украина

Ана Ололовска

Бретон: Украина во моментов не може да влезе во НАТО поради војната

А1он

Зеленски го повика НАТО: Покажете дека не се плашите од Русија

А1он

Патрушев: НАТО воено ја помага Украина и сака борбите да ги префрли на руска територија

А1он

Белорускиот министер за одбрана: Западот и НАТО се подготуваат за војна

А1он