Австралискиот премиер изјави дека е можна истрага за сагата на неговиот претходник со тајното „министерување“

Од:

Австралискиот премиер Ентони Албанезе изјави денеска дека неговата влада може да размисли за покренување истрага за околностите под кои поранешниот премиер Скот Морисон тајно положи заклетва во клучните министерства за време на пандемијата на коронавирус.

dobivaj vesti na viber

За време на пандемијата, Морисон, кој се повлече од функцијата лидер на Либералната партија по поразот на општите избори во мај, положил тајна заклетва во пет клучни министерства, како што се дозна оваа недела. Неговите постапки предизвикаа критики од владата на лабуристите, како и од неговата партија, но поранешниот премиер се бранеше велејќи дека чувствувал дека одговорноста за нацијата за време на пандемијата е целосно негова.

Албанезе денеска изјави дека утре владата ќе добие совет од генералниот адвокат, вториот највисок судски службеник во земјата, за законитоста на постапките на Морисон. Албанезе посочи дека владата, исто така, ќе размисли дали да започне истрага и реформи за да се осигура дека таквата практика нема да се повтори.

– Ќе ги разгледаме сите овие прашања откако ќе го добиеме советот од главниот правен консултант, изјави тој за Скај Њуз.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Австралија го намали нивото од закана од тероризам

А1он

ОН: Австралија мора да ја укине мерката задолжителен притворот за имигрантите, особено притворањето деца

Средбата на премиерот на Австралија и претседателот на Кина – знак за затполување на билатералните односи

А1он

ВИДЕО: Големи поплави во Австралија, објавена драматична снимка

Ана Ололовска

Хакери се закануваат дека ќе објават здравствени податоци на познати Австралијци

Ана Ололовска

Австралија го повлече признавањето на западен Ерусалим како главен град на Израел

Ана Ололовска