Австралија вакцинираше половина од возрасната популација, се најавува олеснување на мерките

Од:

Повеќе од половина од возрасната популација во Австралија до денеска е целосно вакцинирана против Ковид-19, соопштија локалните власти кои настојуваат дополнително да го забрзаат процесот на вакцинација за да се олеснат строгите рестриктивни мерки.

Австралија моментално е во екот на третиот бран на зараза со делта варијантата, која брзо се шири, што ги затвори двата најголеми града, Сиднеј и Мелбурн и главниот град Канбера. Мерката зафати речиси половина од 25 -те милиони жители на Австралија.

Сојузната држава Викторија има 733 нови случаи на инфекција, што е втор најголем број случаи за еден ден по вчерашните 766. Повеќето случаи се регистрирани во Мелбурн.

Во Нов Јужен Велс има 1.043 нови инфекции, нешто помалку од вчерашните 1.063 случаи.

Би можело да ве интересира

Киријакидис: Во шест земји на ЕУ, помалку од 55 отсто се вакцинирани, а тоа е опасно за останатите членки

А1он

Полска од први март ќе воведе задолжителна вакцинација за одделни сектори

А1он

ВИДЕО: Хаос во Москва поради расправија за маски – две лица загинаа, а тројца се повредени

А1он

Данскиот министер за здравство позитивен на Ковид-19

А1он

Клуге: Задолжителната вакцинација против коронавирус е апсолутна последна опција

А1он

Клуге: Секој десетти човек во Европа ќе биде заразен со Ковид-19 до крајот на оваа недела

Ана Ололовска