Австралија: Состојба на катастрофа прогласена во Викторија, се воведува полициски час

Од:

Во австралиската држава Викторија денеска е прогласена состојба на катастрофа, а локалните власти воведуваат полициски час во текот на ноќта како најтешка, анти-епидемиска вонредна мерка досега.

Премиерот на државата Викторија, Даниел Ендрјус, изјави дека итните мерки ќе бидат во сила шест недели, до средината на септември, и оти за тој период само еден член на домаќинството ќе има одобрение да оди да купува еднаш дневно.

На граѓаните на Мелбурн во тој период нема да им биде дозволено да се оддалечуваат повеќе од пет километри од нивните домови

Би можело да ве интересира

Во Викторија првпат по два месеца без смртен случај од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Австралиските медиуми веќе немаат дописиници од Кина

А1он

Анти-ковид вакцината ќе биде достапна во Австралија во јануари 2021 година

Ана Ололовска

Апсења во Мелбурн поради протести против карантинските мерки

Ана Ололовска

Австралија ја продолжи забраната за патување за три месеци

Ана Ололовска

Уапсена бремена жена која на Фејсбук пишувала против полицискиот час во Австралија

А1он