Австралија ќе исплати надомест за отсуство од работа поради карантинот

Од:

Австралија ќе воведе надомест за отсуство од работа за време на пандемијата за сите работници кои немаат боледување, но мора да бидат во карантин поради новиот коронавирус, изјави денеска австралискиот премиер Скот Морисон.

Компензацијата за двонеделно отсуство од рабта поради неопходната самоизолација ќе изнесува 1.500 австралиски долари.

Новата мерка е најавена во време кога Австралија се соочува со вториот бран на Ковид-19, а во државата Викторија воведени се ригорозни мерки за да се запре ширењето на заразата.

Во Австралија вкупно се регистрирани 18.318 луѓе инфицирани со новиот коронавируис, од кои починале 221, а оздравеле 10.622 лица.

Би можело да ве интересира

Австралиската Влада ја помага новинската агенција ААП

Ана Ололовска

Во Викторија првпат по два месеца без смртен случај од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Австралиските медиуми веќе немаат дописиници од Кина

А1он

Анти-ковид вакцината ќе биде достапна во Австралија во јануари 2021 година

Ана Ололовска

Апсења во Мелбурн поради протести против карантинските мерки

Ана Ололовска

Австралија ја продолжи забраната за патување за три месеци

Ана Ололовска