Австралија го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг

Од:

Австралија го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг и ги продолжи визите за неговите граѓани како одговор на воведувањето на кинескиот закон за национална безбедност во Хонг Конг, изјави австралискиот премиер Скот Морисон.

Тој најави дека визите ќе бидат продолжени од две на пет години, како и другите форми на дозволи за постојан престој.

– Нашата влада, како и другите, постојано изразува загриженост за воведувањето на законот за национална безбедност во Хонг Конг. Тој закон содржи фундаментална промена на околностите кога станува збор за нашиот договор за екстрадиција со Хонг Конг, рече Морисон.

Велика Британија исто така ги продолжи дозволите за право на престој на три милиони граѓани на Хонг Конг, дозволувајќи им да живеат и да работат во Британија пет години.

Канада го суспендира договорот за екстрадиција со Хонг Конг и бара други опции, вклучувајќи и миграција.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Австралиски полицаец дави девојка што одбила да носи заштитна маска

А1он

Тајван: Кина сака да го претвори островот во „иден Хонг Конг“

А1он

Во австралиската држава Викторија изворот на зараза не е познат за 2.700 случаи на Ковид-19

А1он

Австралија ги затвора границите поради Ковид-19

А1он

Пет милиони жители на Мелбурн од денеска во шестнеделен карантин

А1он

Австралија ќе исплати надомест за отсуство од работа поради карантинот

Ана Ололовска