Австралија го повлече признавањето на западен Ерусалим како главен град на Израел

Од:

Австралија денеска ја поништи одлуката на претходната влада, со која беше признат западниот Ерусалим како главен израелски град, наведувајќи дека статусот на градот треба да се реши низ мировни преговори меѓу Израел и палестинскиот народ.

Како што изјави министерката за надворешни работи Пени Вонг, Австралија „секогаш ќе биде цврст пријател на Израел“. Посветена е на решение за две држави, каде Израел и идната палестинска држава коегзистираат во мир во меѓународно признатите граници.

Владата повторно ја обврзува Австралија на „меѓународни напори во одговорната потрага за напредок кон праведно и трајно решение со две држави“, подвлече министерката.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Гром удри десетгодишно дете на плажа во Австралија

А1он

Најмалку деветмина Палестинци убиени во акција на израелската армија во Џенин

А1он

Ираелските сили демолираа куќа на Палестинец осомничен за убиство на еврејка

А1он

ВИДЕО: Обезбедувањето ги помеша српските знамиња со руски и се обиде да им ги одземе на приврзаниците на Ѓоковиќ

А1он

Израелската армија уби 14-годишен Палестинец за време на операција во бегалски камп

А1он

Претседателот на Израел апелираше на смиреност поради протестите против новата влада

А1он