Австралија ги затвора границите поради Ковид-19

Од:

Австралија ќе ги затвори државните граници за да го спречи ширењето на вирусот Ковид-19.

Поради зголемување на бројот на новозаразени лица, државата Квинсленд веќе забрани влез на речиси сите жители на Викторија, најтешко погодена од епидемијата, јави Би-Би-Си.

На ист начин ќе постапи и со луѓето во главниот град Канбера и со државата Нов Јужен Велс, кои станаа жаришта на вирусот.

Владата во Нов Јужен Велс наметнува свои строги ограничувања. На патниците од Викторија ќе им биде дозволено да влезат во земјата само доколку летаат за Сиднеј и одат во задолжителна изолација во хотел 14 дена.

Би можело да ве интересира

Во Бугарија потврдени 44 нови случаи на коронавирус

Ана Ололовска

Во Иран почна третиот бран од коронавиорусот, Кризниот штаб бара враќање на рестриктивните мерки

Ана Ололовска

Хонг Конг: Една третина од новозаразените со Ковид-19 се од Индија, прекинати летови

Ана Ололовска

Досега од коронавирус се заразени 31.074.026 лица, починале 962.709 пациенти

Ана Ололовска

СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19

Ана Ололовска

Протести во Мадрид поради новите рестриктивни мерки

Ана Ололовска