Авионот што се урна минатата недела во Папуа Нова Гвинеја превезувал половина тон кокаин

Од:

Малиот авион што минатата недела полета за Австралија и набрзо по полетувањето се урна во Папуа Нова Гвинеја, носел повеќе од 500 килограи кокаин, соопштија денеска австралиските власти.

Полицијата на Австралија и на Папуа Нова Гвинеја соопштија дека пронашле 28 пакети кокаин на повеќе локации и уапсени се пет лица осомничени за илегална трговија со дрога. Тие се членови на криминална група од Мелбурн, која наводно е поврзана со италијанскиот организиран криминал. Осомничените можат да бидат осудени на доживотна казна затвор.

Вредноста на пронајдениот кокаин се проценува на 57 милиони австралиски долари.

Би можело да ве интересира

Четири тони кокаин запленети неделава во Панама, уапсен политичар од владејачката партија

А1он

Средношколка фатена со кокаин, средношколец со марихуана

Искра Манојлоска

Разрешен директорот на Улици и патишта Сенад Смаиловиќ, откако бил фатен со кокаин

А1он

Се урна руски тренажен авион, пилотите безбедно слетале со падобрани

А1он

Петмина патници од завчерашниот лет за Финска позитивни на коронавирус, 17 одбиле да се тестираат

А1он

ВИДЕО: Во Холандија пронајдена најголемата лабораторија за кокаин

А1он