Авиони на НАТО повторно пресретнаа руски воени авиони над Балтикот

Од:

Борбени авиони на НАТО вторпат оваа недела пресретнаа руски воени авиони во близина на естонскиот воздушен простор, соопшти британското воено воздухопловство (РАФ).

Во вчерашната операција учествуваа британски и германски ловци, кои пресретнаа руски авиони недалеку од естонскиот воздушен простор како дел од операцијата за заедничко чување на воздушниот простор на источното крило на НАТО. Ова е втор ваков настан оваа недела.

Два борбени авиони Тајфун пресретнаа руски воен транспортер Ту-134, по што следеа два руски ловци Су-27 Фланкер и АН-2, воен транспортен авион, соопшти РАФ.

Ваквото пресретнување не е нетипично, но заедничката операција за чување на небото се случува првпат во соработка меѓу два сојузници на НАТО, Германија и Велика Британија.

РАФ ја опиша операцијата како „јасен сигнал дека Британија, Германија и другите членки на НАТО стојат покрај Естонија во овие напнати времиња“. „Ние брзо го идентификувавме рускиот авион и потоа ги следевме додека летаа блиску до воздушниот простор на НАТО“, рече Ричард Лиск, еден од командантите на РАФ.

Би можело да ве интересира

Жесток руски напад на неколку украински градови

ВИДЕО: Загина австралиски војник кој се бореше во Украина

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина

ВИДЕО: Украина со поморски дронови нападна руски бродови на Крим

Катерина Павлова-Николовска

Руски музичар кој го критикуваше Путин падна низ мраз на река и почина

Руски ракетен напад врз Одеса, има повредени

Ана Ололовска