Авиони ќе се продаваат како алва

Од:

Глобалната побарувачка на патнички авиони во наредените 20 години ќе биде поголема од предвидената, благодарение на поголемата побарувачка во азијско-пацифичкиот регион.

Воздушниот сообраќај бележи голем раст, при што бројот на патници може да се зголеми дури за половина во наредните две децении, проценува „Боинг“.

Како што пренесува „Франс прес“, „Боинг“ предвидува дека глобалната побарувачка на авиони ќе се зголеми за 3,8 проценти, односно на 35.280 авиони, чија вредност изнесува 3.600 милијарди евра.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Суд во Шпанија и забрани на авиокомпанијата „Рајанер“ да наплаќа рачен багаж

Ана Ололовска

Американ ерлајнс ја имала една од најлошите бизнис-мерки во историјата

Ана Ололовска

Владиниот лирџет, по индикација за дефект со предното тркало, безбедно слетал на Скопскиот аеродром

Ана Ололовска

Светски ден на контролорите на летање, во просек дневно опслужуваат 100.000 летови

Ана Ололовска

Берлин го удвојува данокот на куси авиолинии

Ана Ололовска

Адрија ервејс поради недостиг на пари ги приземји авионите

Ана Ололовска

Leave a Comment

8 − 7 =