Авион со фудбалер на Кардиф исчезна од радарот

Од:

Приватен авион со аргентинскиот фудбалер Емилијано Сала исчезна од радарот на патувањето од Нант до Кардиф. Според француски „Л’Екип“ тој исчезнал во понеделникот вечерта, и цела ноќ траела операцијата за пребарување на островот Олдерни, кој е дел од Нормандските Острови.

Авионот со 28-годишен фудбалер исчезна од радарот околу 20 часот по локално време. Неговото доаѓање во Кардиф се очекуваше во 21 часот. Ноќната операција за пребарување не даде резултати, па утрото беа засилени екипите за пребарување и спасување. Пребарувањето е спроведено северно од островот Алдерни со помош на хеликоптери и чамци.

Сала направи трансфер Нант во Кардиф пред два дена за 20 милиони евра.

Оваа сезона Аргентинецот настапувајќи за Нант во француската Лига 1 постигна 12 гола.

Би можело да ве интересира

Макрон: Да се реши украинската криза пред приемот на Русија во Г-7

Хакирани 2000 профили на француски даночни обврзници

Ана Ололовска

Франција ќе заштеди две милијарди евра поради ниските камати на кредитите

Ана Ололовска

Жозеф Зимет назначен советник за односи со јавноста во Елисејската палата

Меѓународниот монетарен фонд ќе испрати мисија во Аргентина поради тешката економска криза

Макрон: Иднината на Русија е врзана за Европа

Ана Ололовска