Авион принудно слета поради запалување на батерија на мобилен телефон

Од:

Авион мораше принудно да слета кога батерија од мобилен телефон на еден патник се запали внатре во авионот.

Компанијата „United Airlines“ потврди дека летот „1456“ од Њуарк до Насау требаше итно да слета на аеродромот Дејтона во Флорида.

Пожарот е веднаш запрен, а телефонот е ставен во заштитна противпожарна обвивка, потврдија од компанијата.

Во авионот нема повредени.

Би можело да ве интересира

6,6 милиони луѓе во САД останаа без работа како последица од коронавирусот

А1он

Захарова: Москва и Вашингтон треба да вложат заеднички напори во борбата против коронавирусот

А1он

Анкета: Трамп не беше подготвен за здравствената криза

Ана Ололовска

Во САД приведени двајца свештеници кои ги повикувале верниците во црква

Ана Ололовска

САД евакуираат војници од носачот на авиони „Теодор Рузвелт“

Ана Ололовска

Во Њујорк расте бројот на заболени од Ковид-19

Ана Ололовска