Авион преоптоварен со половина тон кокаин се урна во Папуа

Од:

Австралиската полиција соопшти дека мал авион Цесна се урнал веднаш по полетувањето од Папуа Нова Гвинеја, бидејќи бил преоптоварен со кокаин наменет за австралискиот црн пазар.

Би-Би-Си јави дека припадник на полицијата изјавил оти „алчноста на криминалците довела до падот на авионот“.

Полицијата соопшти дека во авионот биле натоварени повеќе од 500 килограми кокаин со проценета вредност од 80 милиони долари, како и дека се уапсени пет мажи за кои се верува дека припаѓаат на криминална банда од Мелбурн.

Во соопштението на австралиската полиција се наведува дека криминалната група е под надзор веќе две години.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Холандија пронајдена најголемата лабораторија за кокаин

А1он

Oбвинение против скопјанецот од Крушопек кој во пакети со банани шверцуваше кокаин

А1он

1.3 тони кокаин во вреќи со ориз запленет во француско пристаниште

А1он

Со помош на куче трагач и рентген во контејнер со банани во Грција откриени 70 килограми кокаин

А1он

Авионот што се урна минатата недела во Папуа Нова Гвинеја превезувал половина тон кокаин

А1он

Полската полиција заплени над три тони кокаин

А1он