Аукција на одземени луксузни автомобили од синот на претседателот на Екваторска Гвинеја

Од:

Аукциска куќа во Швајцарија треба да продаде 25 луксузни автомобили, меѓу кои неколку ферари, ролс-ројс и ламборџини, кои беа запленети од страна на властите во Женева од синот на претседателот на Екваторска Гвинеја за време на истрага во врска со „перење пари“.

Швајцарските власти соопштија дека продажбата се очекува да достигне околу 18,5 милиони швајцарски франци, додека средствата ќе одат во добротворни цели во Екваторска Гвинеја.

Аукцијата беше организирана откако Обвинителството во Женева во февруари објави дека го затворила случајот против Теодор Нгуем Обианг Мангу, син на повеќедеценискиот државен претседател Теодор Обианг и уште две лица, по истрагата за „перење пари“ и лошо управување со јавните средства.

Швајцарските власти ги запленија автомобилите и една јахта во 2016 година.

Би можело да ве интересира

Жена убиена од нејзиното куче во Швајцарија

А1он

Анкета: Швајцарците против референдум за ограничување на движењето

А1он

Швајцарија изрече оваа година рекорден број забрани за влез и престој

Ана Ололовска

ВИДЕО: Не се знае бројот на затрупани скијачи во големите лавини на швајцарските Алпи

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Лавини во ски центри во Австрија и Швајцарија: Пријавени многу жртви

Татјана Ташкова

Конкурс за англиска верзија на химната на Швајцарија, наградата е над 9.000 евра

Ана Ололовска