Атамбајев подготвувал државен удар

Од:

Поранешниот претседател на Киргистан, Алмазбек Атамбајев приведен на 8 август, подготвувал државен удар. Тоа го изјави шефот на киргистанскиот Државен комитет за национална безбедност Орозбек Опумбаев.

Според него, при операцијата за приведување на Атамбаев експретседателот употебил жени и деца да го штитат за да објави дека се повредени цивили.

– Атамбајев се подготвувал за соборуавње на властите, изјави тој.

Осомничен за корупција и со одземен имунитет, Атамбаев беше во резиденцијата во селото Кој-Таш близу Бишкек. Операцијата траеше речиси 24 часа со оглед на отпорот на приврзаници на Атамбаев кој ги отвфрла обвиненијата. За време на акцијата над 100 луѓе меѓу кои и полицајци побараа медицинска помош.

Би можело да ве интересира

Двајца членови на делегацијата на киргистанскиот претседател во Москва заразени со коронавирус

А1он

Експретседателот на Киргистан осуден на 11 години за ослободување мафијашки шеф од затвор

А1он

Кубатбек Боронов избран за премиер на Киргистан

Ана Ололовска

Премиерот на Киргистан поднесе оставка поради корупциски скандал

А1он

Киргистанскиот претседател ги смени вицепремиерката и министерот за здравство поради бавни реакции во борбата против коронавирусот

Ана Ололовска

Протести во Киргистан, уапсени 60 лица за недозволен протест по повод 8 Март

А1он