Атал: Франција воведе казна од 1.500 евра за непочитување на задолжителниот карантин

Од:

Патниците од Бразил, Аргентина и Јужна Африка, треба да се самоизолираат 10 дена по нивното пристигнување на француска територија, во случај на непочитување на карантинот предвидена е парична казна од 1.500 евра.

-Ќе има казни, тоа ќе биде казна од петта класа, која мислам дека е 1.500 евра и 3.000 евра во случај на повторен прекршок, што ми се чини дека е доста обесхрабрувачки и исклучително строга рамка, рече владиниот портпарол Габриел Атал на радиото Европа 1.

Атал наведе дека кога некое лице ќе пристигне, место да бара самоизолација, ќе има обврска да се изолира, со номинативен префектурен декрет што ќе биде издаден, со име и презиме, за период од десет дена, и ќе има проверки од полицијата, од жандармеријата, што ќе овозможи да се потврди дали навистина сте на местото каде што мора да се изолирате, потврди тој.

Француската Влада во саботата соопшти дека ќе воспостави задолжителен десетдневен карантин за патниците од Бразил, Аргентина, Чиле и Јужна Африка, поради загриженоста за мутациите на Ковид-19.

Воздушните врски со Бразил се прекинати заклучно со овој петок, но се одржуваат со Аргентина, Чиле и Јужна Африка, каде според Париз, присуството на варијанти не ги достигнува „нивоата забележани во Бразил“.

Патниците од овие три земји, како и од Бразил, сега ќе мора да претрпат 10-дневна изолација, придружена со ограничување на времето за излез, со зголемени казни.

Мерката постепено ќе се спроведува до нејзиното целосно влегување во сила во сабота на 24 април и ќе важи и за патниците од Гвајана.

Би можело да ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Полураспаднати тела на жртвите пловат по реката Ганг, вирусот коси низ индиските села

Жарко Настоски

Шпанија е на само стотина дена од колективниот имунитет, проценува премиерот Санчез

Жарко Настоски

Бројот на новозаразени во Индија почна да опаѓа

Ана Ололовска

Шпанците невнимателно го слават крајот на карантинот, експертите предупредуваат

Ана Ололовска

Илјадници Французи протестираа против климатските промени

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Хорор снимки од Индија: Пациентите оставени да умрат, докторите се кријат

Ана Ололовска