Асанж во САД би можел да биде осуден на 175 години затвор

Од:

Основачот на Викиликс, Џулијан Асанж може да биде осуден на 175 години затвор, ако одлучи да биде екстрадиран во САД, предупреди вчера американскиот адвокат Ерик Луис.

Тој во своето сведочење преку видео врска истакна дека бара казна за Асанж во висина од околу 20 години, но оти може да биде побарана и казна и до 175 години.

Луис истакна дека Владата на САД е многу строга кон обвинетите за закана по националната безбедност.

Сослушувањето на Асанж ќе продолжи на почетокот од октомври.

Американските власти го товарат Асанж за хакирање на владините комјутери и кршење на законот за шпионажа поради објавување на доверливи телеграми на Викиликс во периодот од 2010 до 2011 година.

Би можело да ве интересира

Бајден планира да го задржи Кристофер Реј како директор на ФБИ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Бил Клинтон изгледа задрема додека го слушаше говорот на Бајден

Жарко Настоски

Грција очекува со Бајден уште повеќе да ги зајакне односите со САД

Жарко Настоски

Коронавирусот одзеде повеќе животи во САД отколку Втората светска војна

Ана Ололовска

Фаучи: САД остануваат во СЗО и може да се приклучат на КОВАКС

Ана Ололовска

Протести во Портланд и Сиетл поради инаугурацијата на Бајден

Ана Ололовска