Асад го освои градот Хафа

Од:

Воените сили на претседател Башар ал-Асад го освоија Хафа, градот во западниот дел на Сирија, кој беше едно од главните упоришта ја сиририските бунтовници.

По жестоките борби и успехот, режимот вели дека градот го „исчистиле од терористи“ и дека мирот повторно се вратил во овој планински град.

Меѓународната заедница стравува дека „чистењето“ има буквално значење и дека тие мислат на масакрите какви што имаше предходно.

Еден сириски опозиционер исто така изрази жалење дека поддржувачите на Асад сега ќе се изживуваат врз локалното население.

Набљудувачите на ОН уште вчера се обидоа да влезат во градот, но се откажаа откако беше пукано на нив.

Двете страни одбиваат да признаат дека во Сирија има граѓанска војна. Асад вели дека неговите сили се борат против терористите, додека бунтовниците тврдат дека на мирен начин само ги бранат своите права.

Би можело да ве интересира

Сириската армија воспостави контрола врз северозападниот дел на провинцијата Алепо

А1он

НАТО нема воено да ја поддржи Турција во Идлиб

Ана Ололовска

Сириската армија протера бунтовници од Алепо

Ана Ололовска

73 албански граѓани се уште се наоѓаат во Сирија

А1он

Нетанјаху: „Можеби нападот врз Сирија го изврши авијацијата на Белгија“

А1он

Најмалку седум жртви во напад во близина на Дамаск

А1он

Leave a Comment

11 − five =