Аргентина почна испитување на хиперимун коњски серум

Од:

Во Аргентина почнаа клиничко испитување на лекување на Ковид-19 со хиперимун серум развиен од антитела од коњ.

Серумот што го произведува биотехнолошката компанија „Имунова“, се добива со вбризгување на протеин на САРС-Ков-2, што предзвикува коњот да создава големо количетво на неутрализирачки антитела. Потоа плазмата се екстрахира од коњот, се прочистува и обработува.

По позитивните резултати од лабараториските тестови, во клиничките испитувања на ефикасноса на серумот учествуваа 242 лица, кај кои беше дијагностициран новиот коронавирус од умерен до тежок облик.

Првите резултати се очекуваат во октомври, најдоцна во ноември.

Во Аргентина регистрирани се речиси 175.000 инфицирани лица со Ковид-19, од кои починале околу 3.200 луѓе.

Би можело да ве интересира

Шпанскиот министер за здравство: Без строги епидемиолошки мерки Мадрид е во сериозна опасност

А1он

САД: Седум милиони заразени со коронавирус

А1он

Казнети 630 луѓе кои не носеле маски во изминатото деноноќие

А1он

Британија го зголемува финансиското учество во СЗО, но бара реформа

А1он

Германски експерт: Карантинот не е решение, владите да не подлегнуваат на масовната хистерија

А1он

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он