Арапскиот блок го поддржа Бени Ганц

Од:

Арапскиот блок во израелскиот Парламент го поддржа лидерот на Сино-белата партија Бени Ганц за иден премиер на Израел.

Со поддршка од Арапскиот блок, Ганц ќе има повеќе пратеници од поранешнот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Претставници на арапската партија Заедничка листа денеска му соопштија на претседателот Рувен Ривлин дека го предлагаат Ганц.

Заедничката листа на изборите освои 13 од 120 места во Кнесетот и со нивна поддршка Ганц има 57 пратенички места, додека блокот на Нетанјаху има 55.

Поранешниот министер за одбрана Авигдор Либерман, чија партија освои осум места во Парламентот, допрва треба да одлучи кого ќе поддржи.

Би можело да ве интересира

Израелскиот министер за одбрана жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Ана Ололовска

Повторно отворена џамијата Ал-Акса

Ана Ололовска

Израел размислува за повторно воведување рестриктивни мерки

Ана Ололовска

Израел сака да припои третина од територијата на Западниот Брег

А1он

Израел спречи кибер напад врз водоводниот систем

Ана Ололовска

Нетанјаху: Процесот против мене е заговор за да бидам соборен од власт