Арапски весник: Шест терористички групи, финансирани од Катар, му се закануваат на Бахреин

Од:

Најголемиот град во Бахреин, Манама, во кој живеат околу 150.000 луѓе или една четвртина од населението во земјата, е под закана од шест терористички организации, финансирани од Катар, тврди арапскиот весник „Ашарк ал-Авсат“.

Владата во Бахреин го обвинува Катар за поддршка на терористичките групи „Сараја ал Аштар“, „14 февруари“, „Хезболах Бахреин“, „Сараја ал Мухтар“, „Ахрар Бахреин“ и „Бригадите на отпор“.

Во соопштението се наведува и дека Катар треба да биде казнет од цела меѓународна заедница, а не само во Персискиот залив и арапските земји.

Би можело да ве интересира

Катар дава пола милијарда долари за да се обнови Газа

Жарко Настоски

Катар вети 60 милиони долари за гасовод до Газа

Жарко Настоски

ВИДЕО: Во Катар 20.000 гледачи на отворање на нов стадион, сите тестирани на корона пред влезот

Жарко Настоски

Бахреин е втората држава во светот што ја одобри вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“

Жарко Настоски

Граѓаните на Катар ќе избираат 30 од 45 членови на Парламентот

Ана Ололовска

Напуштено бебе најдено на аеродром во Катар – властите симнале 13 Австралијанки од авион, барајќи ја мајката

Жарко Настоски