Арапската лига и Палестинците го отфрлија мировниот план на Трамп

Од:

На вонредниот самит на Арапската лига во Каиро денеска е отфрлен американскиот мировен предлог за Израел и Палестинците на американскиот претседател Доналд Трамп.

Според францускиот весник „Монд“, на самитот на Арапската лига е оценето дека американскиот предлог е „неправеден и не ги почитува основните права на Палестинците“.

Во врска со ова, Арапската лига објави соопштение во кое се наведува дека лидерите на земјите-членки се обврзаа дека нема да соработуваат со американската администрација во спроведувањето на планот.

Според „Монд“, генералниот секретар на Лигата, Ахмед Абул Геит оцени дека ваквиот предлог на САД не придонесува за изнаоѓање мировно решение и порача решението да биде прифатливо за двете страни.

Палестинскиот претседател Махмут Абас, непосредно пред вонредниот самит на Арапската лига, најави прекин на „сите односи“, вклучително и безбедноста, меѓу палестинската власт од една страна и Израел и САД од друга страна.

Овој план на САД претставува кршење на договорот од Осло, рече Абас.

Би можело да ве интересира

Косово и Израел ќе воспостават дипломатски односи идниот месец

Жарко Настоски

Помпео: Уште шест кинески медиуми означени како странски мисии

Ана Ололовска

Помпео: САД се за продолжување на Договорот СТАРТ со Русија

Ана Ололовска

Американските санкции против гасоводот „Северен поток 2“ ќе засегнат преку 120 европски компании

Жарко Настоски

Соединетите држави го тужат Гугл за монопол

А1он

Актуелните разузнавачи на САД сметаат дека објавата на писмата на Хантер Бајден не е масло на Русија, поранешните тврдат дека е

Ана Ололовска