Анонимуси ја презедоа контролата врз нацистички сајт

Од:

Познатата активистичка група Анонимуси ја презеде контролата врз еден од најпознатите сајтови на нацистите, пишува британскиот весник „Индепендент“ и додава дека до преземањето на неименуваниот сајт дошло по немирите предизвикани од групата бели расисти во Шарлотсвил во Вирџинија, во кои животот го загубија три лица.

Хакерскиот напад е извршен во името на Хедер Хајер, девојката, кога загина викендов протестирајќи против собирот на неонацистите.

Анономуси на сајтот на нацистите навеле дека страницата сега е под нивна контрола, дека тоа ќе го спречи ширењето на „грозоморната омраза“, како и дека ќе ги објават податоците кои ги собрале од серверот на сајтот.

– Сајтот ќе остане онлајн 24 часа со цел светот да може да биде сведок на омразата, а потоа засекогаш ќе биде затворен, наведуваат Анонимуси.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) „Анонимус“ му објавија војна на Илон Маск: Уништуваш милиони животи, очекувај нѐ

Катерина Павлова-Николовска

„Анонимус“ сакаат да ги разоткријат сите злосторствата на полицијата

А1он

Анонимуси со закани за Трамп

Ана Ололовска

ОН повикаа на ограничување на правото на вето

Емир Латифовиќ

ОН започнаа истрага за нападот врз хуманитраниот конвој во Сирија

Емир Латифовиќ

Анонимните му објавија војна на Трамп

Ана Ололовска