Анонимни пријави за подметнати бомби во 30 трговски центри и 35 медицински установи во Санкт Петербург

Од:

Околу 30 трговски центри и 35 медицински установи во Санкт Петрбург примиле анонимни закани за подметнати бомби, за Тасс изјави извор од Итната служба.

-Околу 30 трговски центри и 35 медицински установи ги примиле писмата со закана за подметната бомба, изјави неименуваниот извор.

Друг извор за Тасс кажа дека во тек е евакуација во трговските центри Академически и Земчузнаја Плаза.

Очевидци пријавуваат на социјалните мрежи дека е во тек и евакуација во трговскиот центар Мега-Дибенко и други трговски центри.

Заедничката прес служба на судовите во Санкт Петербург претходно информира за евакуација на судовите, откако примиле анонимни писма за закани со подметнати бомби.

Неколку судови веќе продолжија со работа, а ниту една закана со бомба не е потврдена.

Би можело да ве интересира

Познат руски историчар осуден на 13 години затвор поради сексуално злоставување на дете

Жарко Настоски

Путин планира да ја прими вакцината против Ковид-19

Жарко Настоски

Путин: Москва и Минск се сојузници во братските односи

Ана Ололовска

Руски медиуми: Од цел свет нарачки за над милијарда дози од вакцината против коронавирус

Ана Ололовска

Белорусија е првата земја што ја доби руската вакцина против коронавирусот

Жарко Настоски

Русија побара итен прекин на огнот меѓу Азербејџан и Ерменија

Ана Ололовска