Анкета: Сè повеќе Британци подготвуваат залихи од храна и лекови поради Брегзит

Од:

Сè поголем е бројот на Британци кои поради Брегзит подготвуваат залихи на храна и лекови, покажува новото истражување, спроведено помеѓу 5 и 9 септември.

Според податоци за агенцијата Кантор, специјализирана за анкети, девет отсто од жителите на Велика Британија веќе се снабдиле со најнеопходни прехранбени продукти пред 31 октомври, датум за напуштање на државата на ЕУ. Тоа се три проценти повеќе од податоците за август.

Подеталниот преглед на истражувањето покажува дека најголем процент на оние кои се снабдуваат со храна се поддржувачи на Либерално-демократската партија, која е единствената партија со јасен став да остане во ЕУ.

Покрај тоа, возрасната група од 25-34 години е најмногу загрижена за овој проблем, каде преовладуваат мажи.

Во говорот пред Конгресот на британските синдикати, лидерот на лабуристите Џереми Корбин предупреди дека Брегзит без договор ќе доведе до загуба на работни места, зголемување на цените на храната и недостиг на лекови.

Би можело да ве интересира

Откриени два случаи на варијанта Омикрон во Британија

Ана Ололовска

Медицинските уреди подобро функционираат кај белци предупредува британскиот министер за здравство

Катерина Павлова-Николовска

Успешен пробен лет со целосно синтетичко гориво

Ана Ололовска

Големопродажните цени на гас во Велика Британија и во Европската унија се зголемија за 17 отсто

Ана Ололовска

Атентатот во Ливерпул бил подготвуван најмалку седум месеци

А1он

Лондон: Русија и Кина се голема закана за кибер-безбедноста на Велика Британија

Ана Ололовска