Анкета: Рејтингот на Бајден забележа уште еден пад

Од:

Рејтингот на американскиот претседател Џо Бајден дополнително се намали оваа недела и е блиску до најниското ниво во неговиот мандат, покажува истражувањето на Ројтерс и на Ипсос.

dobivaj vesti na viber

Дводневната национална анкета покажа дека 40 отсто од Американците ја одобруваат работата на Бајден, наспроти 41 отсто минатата недела.

Рејтингот на американскиот претседател падна на 36 отсто во мај и јуни, поттикнувајќи ги очекувањата дека неговата Демократска партија би можела да ја изгуби контролата врз Претставничкиот дом на САД во ноември, а можеби и врз Сенатот.

Бајден ја презеде функцијата во јануари 2021 година, среде пандемијата Ковид-19, со неговиот мандат нарушен од економските последици од глобалната здравствена криза, вклучително и високата инфлација. Последното истражување на Ројтерс и Ипсос, спроведено онлајн во САД, беше засновано на одговори од 1.003 возрасни, вклучувајќи 448 демократи и 383 републиканци.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Макрон патува за Вашингтон, со Бајден ќе разговараат за Украина и трговските односи

ВИДЕО: Жени од Русија организираа погреб на Бајден

Додик: Бајден провоцира

А1он

Бајден го честиташе Денот на државноста на БиХ: Со нетрпение очекувам да го зајакнеме пријателството

А1он

САД и ЕУ на работ на трговска војна – поради Бајден?

Горан Наумовски

Бајден по пукотницата во Колорадо: Не смееме да толерираме омраза