Анкета: Италијаните ја поддржуват владата на премиерот Конте

Од:

Речиси 80 ​​проценти од анкетираните Италијанци, без оглед на партиската припадност, сметаат дека „сега не е време за политичка криза“, пишува весникот „Ил Фато Котодиано“, којги објавува резултатите од последното истражување на јавното мислење во Италија.

Весникот пишува и дека анкетата покажува пад на бројот на приврзаници на поранешниот премиер Матео Ренци, а процентот на оние кои го поддржуваат сегашниот премиер Џузепе Конте, 38 проценти, е стабилен.

Исто така, весникот потсетува дека во екот на пандемијата во март и април минатата година, премиерот Конте имаше поддршка од 49 проценти од анкетираните Италијанци, и дека тој, врз основа на анкети на јавното мислење, беше прогласен за најпопуларен премиер во последните 20 години.

Би можело да ве интересира

Италија ќе преземе правни мерки поради доцнењето во испораката на вакцини

Ана Ололовска

Девојче почина поради предизвик на ТикТок, започната истрага во Италија

Ана Ололовска

Синдикат: Италијанската издавачката група „Геди“ отпушта новинари

Ана Ололовска

Во Италија намалена брзината на ширење на коронавирусот

Ана Ололовска

Во Италија пад на бројот на новозаразени и починати од Ковид-19

Жарко Настоски

Италија ќе го тужи Фајзер поради доцнење на испораката на вакцини

Ана Ололовска