Анкета: Германците за построга политика на ЕУ за давање азил

Од:

Повеќето германски граѓани поддржуваат построга политика на Европската унија кога станува збор за доделување азил и сакаат да биде спречено илегалното влегување на барателите на азил во ЕУ, покажуваат резултатите од анкетата објавена во германскиот весник „Велт ам зонтаг“.

Како што наведува весникот, 59 проценти од испитаниците се изјасниле за измени на заедничкиот систем за азил на ЕУ што би ги спречило барателите на азил илегално да влезат во Унијата, а наместо тоа, поранливиот дел од населението би бил донесен директно од бегалските кампови во кризните региони.

На ваквото сценарио се спротивставија 30 проценти од испитаниците, додека 11 проценти не се одлучни.

Во моментов ЕУ нема поширок консензус за заедничка имиграциска политика. Од сите земји – членки на ЕУ, Германија примила најголем број баратели на азил од бегалските кампови во Турција.

Би можело да ве интересира

Пандемијата ја намали популарноста на ЦДУ на Ангела Меркел

Ана Ололовска

Германија: Демохристијански пратеници осомничени за земање мито при набавка на маски

Ана Ололовска

Меркел: Жените се несразмерно погодени од пандемијата

Ана Ололовска

Германски политичар повика да не се политизира одобрувањето на руската вакцина во ЕУ

Жарко Настоски

Германија ја одобри вакцината на „АстраЗенека“ и за лицата постари од 65 години

Жарко Настоски

Алтернатива за Германија означена како потенцијално екстремистичка партија

Ана Ололовска