Анкета: Четвртина од Австријците се за задолжителна вакцина против коронавирусот

Од:

Во Австрија една четвртина од граѓаните се за воведување обврска за вакцинирање против коронавирусот, покажуваат резултатите од најновата анкета.

Само 36 проценти од Австријците сметаат дека финансиски стимулации преку некаков вид бонус ги охрабруваат граѓаните да се вакцинираат наменски, како што тоа го прават некои земји.

Според анкетата, дури 61 процент од Австријците се против стимулациите, а 24 проценти сметаат дека треба да се воведе обврска за вакцинирање.

Во врска со задолжителната вакцинација, во септември ќе бидат спроведени две изјаснувања на граѓаните, а целта на иницијаторите е да им дадат можност на луѓето да кажат дали сакаат властите да воведат обврска за вакцинација или не.

Би можело да ве интересира

Курц: Пандеммијата помина, освен за невакцинираните

Ана Ололовска

Децата во Њујорк се вратија во училиштата, наставниците ќе мора да се вакцинираат

А1он

Австриец една година ја криел мртвата мајка поради пензијата

Ана Ололовска

Спикерот Џафери на својот австриски колега Соботка му врачи благодарница за помошта на австриските пожарникари

А1он

Две третини од повратниците од Западен Балкан во Австрија се заразени со коронавирус

Ана Ололовска

Поранешниот австриски вицеканцелар осуден на затворска казна за корупција

А1он