Анкета: 51 отсто од Американците велат дека Сенатот треба да го отстрани Трамп власт

Од:

Речиси 51 отсто од Американците велат дека Сенатот треба да го осуди Трамп и да изгласа негово отстранување од функција, се дознава од најновата анкета на телевзијата „Си-ен-ен“.

Од друга страна, 45 отсто од испитаните повикуваат Сенатот да гласи против осуда и отстранување на претседателот.

Речиси седум од 10 испитаници се изјасниле дека судот над Трамп треба да повика сведоци кои не сведочеле за време на истрагата за импичмент во Претставничкиот дом.

И додека демократите во Сенатот се обидуват да убедат барем четворица републикански сенатори да гласаат за повикување на сведоци, тврдокорните републикански сенатори се подолени, 48 отсто велат дека сакаат нови сведоци, додека 44 отсто велат дека не сакаат.

Од другите наоди на анкетата, мнозинство од Американците сметат дека предметите под кои Трамп е обвинет и се соочува со судење се точни.

Покажана е длабока поделеност по партиска линија – 89 отсто од демократските членови изјавуваат дека претседателот треба да биде отстранет од функција, додека само 8 отсто од републиканските членови го сметаат истото.

Независните се пак еднакво поделени, 48 се за отстранување на Трамп од власт, додека 46 отсто се против.

Би можело да ве интересира

„Њујорк тајмс“: Во Пентагон се разговара за оставки ако Трамп ја употреби армијата против народот

А1он

Втора ноќ протести во САД поради пресудата за убиството на Бријана Тејлор

Ана Ололовска

Горбачов: Русија да спречи натамошен конфликт меѓу САД и Кина

Ана Ололовска

Трамп го презентираше планот за здравствена реформа, но без детали

Ана Ололовска

Речиси 500 експерти за национална безбедност дадоа поддршка за Бајден за претседател на САД

А1он

Трамп мисли дека за резултатите од изборите во САД ќе одлучува Врховниот суд, затоа е потребен деветиот судија

Ана Ололовска