Анкара: Турција купува руски системи, бидејќи не можевме да ги добиеме од сојузниците

Од:

Турција набави ракетни системи земја-воздух С-400 од Русија поради одбивањето на НАТО да ни продаде слично вооружување, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

– На Турција и требаат противвоздушни системи. Дали се обидовме да ги купиме од нашите сојузници? Да, се обидувавме во последните 10 години. Но не можевме да ги добиеме. Значи, тоа нема никаква врска со политика, изјави Чавушоглу на меѓународната конференција Медитерански дојалози во Рим.

Турција е прва членка на НАТО која набави руски ракетни системи, а испораката почна во јули 2019 година.

САД повеќепати ја предупреди Анкара дека е можно да и воведе санкции доколку продолжи со спроведување на договорот со Русија.

Би можело да ве интересира

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Со кауција ослободени новинарите на Анадолија

Предраг Петровиќ

Земјотрес на Камчатка

Путин поднесе предлог закон за функцијата заменик претседател на Советот за безбедност

Предраг Петровиќ

Акцијата на египетските безбедносни сили е длабоко загрижувачка и неоправдана

Предраг Петровиќ

Михаил Мишустин е новиот премиер на Русија

Ана Ололовска