Анкара: Турција купува руски системи, бидејќи не можевме да ги добиеме од сојузниците

Од:

Турција набави ракетни системи земја-воздух С-400 од Русија поради одбивањето на НАТО да ни продаде слично вооружување, изјави денеска турскиот министер за надворешни работи Мевлут Чавушоглу.

– На Турција и требаат противвоздушни системи. Дали се обидовме да ги купиме од нашите сојузници? Да, се обидувавме во последните 10 години. Но не можевме да ги добиеме. Значи, тоа нема никаква врска со политика, изјави Чавушоглу на меѓународната конференција Медитерански дојалози во Рим.

Турција е прва членка на НАТО која набави руски ракетни системи, а испораката почна во јули 2019 година.

САД повеќепати ја предупреди Анкара дека е можно да и воведе санкции доколку продолжи со спроведување на договорот со Русија.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во југоисточниот дел на Турција

А1он

Русија ќе ја тестира новата вакцина за коронавирус на деца идната година

А1он

Руски хакери ги украле тајните документи на САД и Велика Британија

А1он

Руската вакцина против Ковид-19 создала имунитет кај волонтерите без нуспојави

А1он

Еднo лице загина при пожар во руска електрана на Арктикот

Ана Ололовска

Руски хирург: Коронавирусот личи на проба за биолошка војна

А1он