„Анкара може да се повлече од НАТО за пет до шест месеци“: Турската патриотска партија започна кампања за повлекување од алијансата

Од:

Турција би можела да се повлече од НАТО за пет или шест месеци поради провокативни акции против Анкара, изјави заменик-претседателот на Турската патриотска партија, Етем Санџак.

Весникот „Ајдинлик“ го цитира Санџак дека актуелните настани ја наведуваат Турција на таков чекор.

Тој се осврна на неодамнешните анкети кои покажаа дека најмалку 80 отсто од турското население верува дека САД водат најразорна и најнепријателска политика кон таа република, пренесе ТАСС.

„Турскиот народ неодамна покажува симпатии кон Русија и рускиот претседател Владимир Путин“, додаде Санџак, бизнисмен кој важи за близок соработник на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Турската патриотска партија во четврток, 19 јануари, објави дека започнува кампања со која ги повикува властите во Анкара да го напуштат НАТО. Истата партија, која важи за „антиамериканска“, во неколку наврати ја повика Анкара да ги затвори американските воени бази на турска територија, да го откаже договорот за набавка на американски авиони Ф-16 и да се повлече од Алијансата.

Би можело да ве интересира

3-годишната Милица загина од шрапнел во сопствениот дом – за 78 дена, 79 деца жртви на бомбардирањето

Анита Петровска Рајковиќ

Шведска го усвои законот за пристапување во НАТО додека чека ратификација

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Шефот на НАТО: Русија побара од Кина смртоносно оружје

Ана Ололовска

Финска очекува поддршка од Турција за влез во НАТО

Ана Ололовска

Турција наскоро ќе го одбори влезот на Финска во НАТО

Украина поканета на самитот на НАТО

Ана Ололовска