Анкара: До крајот на август или во септември – втора испорака на С-400

Од:

Турција очекува во втората половина на август или во септември да биде реализирана втората испорака на одбранбениот ракетен систем С-400, изјави министерот за одбрана Хулуси Акар, цитиран од весникот „Катимерини”.

-Во август или во септември ја очекуваме втората испорака на С-400 за земјата, рече Акар.

„Бидејќи беше прекинат Договорот за нуклеарните сили со среден и помал дострел Турција ќе има се поголема потреба од системите С-400“, наведе Акер.

Би можело да ве интересира

Силите на генералот Хафтар бомбардирале турски брод во пристаништето Триполи

Турција ги ослободи сите 16 обвинети во судењето за протестите во Истанбул во 2013

Ана Ололовска

Турските обвинителства издадоа наредби за апсење на 228 осомничени припадници на ФЕТО

Ана Ололовска

Ѓул: Во Турција треба да се врати парламентарниот систем на владеење

Ана Ололовска

НАТО нема воено да ја поддржи Турција во Идлиб

Ана Ололовска

Акар: Турција ќе употреби сила против кршењето на примирјето во Сирија

Ана Ололовска