Анкара: До крајот на август или во септември – втора испорака на С-400

Од:

Турција очекува во втората половина на август или во септември да биде реализирана втората испорака на одбранбениот ракетен систем С-400, изјави министерот за одбрана Хулуси Акар, цитиран од весникот „Катимерини”.

-Во август или во септември ја очекуваме втората испорака на С-400 за земјата, рече Акар.

„Бидејќи беше прекинат Договорот за нуклеарните сили со среден и помал дострел Турција ќе има се поголема потреба од системите С-400“, наведе Акер.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Турција за 14 дена може да спроведе операција во безбедносната зона во Сирија

Ана Ололовска

Со задоцнување од три часа почна трилатералната средба за Сирија

Песков: Путин ќе разговара со Ердоган и Рохани за нападот на Арамко

Ана Ололовска

На Турција и е испорачан вториот дел од рускиот систем С-400

Ана Ололовска

Турските обвинители издадоа наредби за апсење на 222 осомничени војници, наводни поддржувачи на Ѓулен

Два силни земјотреса утринава ја погодија Турција